Dezinfekcia vajec je povinné hygienické opatrenie. Podľa požiadaviek USDA je zakázané vyvážať výrobky, ktoré neboli dezinfikované z hydinárskej farmy!
Škrupiny hydinových vajec sú často kontaminované patogénmi takých nebezpečných infekcií, ako je dyzentéria alebo salmonelóza. Mikroflóra na povrchu vaječnej škrupiny preniká do škrupiny a infikuje jej obsah, čo spôsobuje predčasné kazenie.
Dezinfekcia komerčných vajec chráni škrupinu pred mikróbmi, čo vedie k niekoľkonásobnému predĺženiu trvanlivosti výrobku. Včasná dezinfekcia znižuje riziko salmonely, ktorá sa vyskytuje v 90 % prípadov pri konzumácii infikovaných slepačích vajec.
METÓDY DEZINFEKCIE
Moderné hydinárske farmy používajú na dezinfekciu vajec špeciálne dezinfekčné roztoky, ktoré zabezpečujú požadovaný stupeň dezinfekcie. Takáto dezinfekcia však zanecháva na škrupinách vajec zvyšky chemických látok, ktorých neutralizácia si vyžaduje použitie špeciálnych činidiel a značné
množstvo čistej vody na oplachovanie vajec.
S cieľom zjednodušiť a znížiť náklady na proces dezinfekcie vajec sa odporúča použiť technológiu UV
dezinfekcie.
UV DEZINFEKCIA VAJEC
Dezinfekcia vajec UV žiarením môže výrazne znížiť mikrobiologickú kontamináciu vaječných škrupín a výrazne zjednodušiť proces dezinfekcie. Pod vplyvom baktericídneho (germicídneho) UV žiarenia sa takmer okamžite usmrtia takmer všetky nebezpečné baktérie a vírusy na povrchu vaječnej škrupiny (Salmonella, Esh. coli, Shigella dysenteriae, Vibrio cholerae, vírus chrípky A a iné).
Účinnosť UV dezinfekcie sa výrazne zvyšuje pri ožarovaní vajec niektorými oxidantmi na škrupine, ako je peroxid vodíka alebo kyselina jantárová.
Väčšina moderných dezinfekčných prostriedkov je založená na použití kyseliny jantárovej (CH 3 C(O)OOH), ktorá má silné dezinfekčné vlastnosti. Pod UV žiarením sa kyselina jantárová okamžite mení na bezpečný ocot, vodu a kyslík, čo zabezpečuje vysoké environmentálne vlastnosti tejto dezinfekčnej metódy.
Použitie technológie UV žiarenia spolu s tradičnou dezinfekciou tak poskytuje dvojitý dezinfekčný účinok založený na kombinácii chemických a fyzikálnych dezinfekčných metód.
ZARIADENIA NA UV DEZINFEKCIU
Na dezinfekciu vajec sa odporúča používať špeciálne dezinfekčné systémy typu SUNLIGHT-F ( https://ecotechsk.com ) alebo UVC tunel (https://waterlight.pro ).
Dezinfekčný systém typu SUNLIGHT-F dokáže vďaka obojstrannému ožarovaniu účinne zničiť nebezpečné baktérie a vírusy (Salmonella, Esh. coli, Shigella dysenteriae, Vibrio cholerae, vírus chrípky A
a iné) na povrchu vaječnej škrupiny.
ÚČINNOSŤ
Analýza vajec po dlhodobom skladovaní ukázala, že po ošetrení UV žiarením sa výrazne znižuje mikrobiologické kazenie vajec, spomaľuje sa starnutie vajec a znižuje sa strata vlhkosti. Pri použití UV žiarenia na ošetrenie násadových vajec sa spolu s predĺžením ich trvanlivosti (zo 6…8 dní na 20…25 dní) zvyšuje liahnivosť kurčiat o 4…6 %. Zároveň sa zvyšuje bezpečnosť kurčiat o 1,5… 2 % a ich priemerná hmotnosť sa zvyšuje o 5… 6 %.
Technológia UV dezinfekcie vajec sa odporúča používať v USA a Kanade; v Belgicku, Nemecku, Holandsku a ďalších krajinách EÚ.